Grandeur Barock
Po cca roce používání jsem se odhodlala a sepsala jsem Vám svou zkušenost s jezdeckým padem Grandeur Barock. K čemu je dobré ho používat? Jaké jsou výhody a jaké nevýhody? Pojďme se na to podívat.
Grandeur jsem kupovala primárně za účelem občasného ježdění, především do terénu. Od padu jsem požadovala alespoň minimální ochranu zad koně a možnost využívání třmenů. Také se mi líbil vzhledově, pokud pominu proslulý "koberec" na stranách padu.
Stavba padu
Pad je složený z několika silnějších a měkčích vrstev.
zdroj: Grandeur.de
Svrchní vrstvu tvoří beránek, který je velmi příjemný na sezení v jakékoliv teplotě. Galerie padu jsou tvořené měkkými výztužemi, takže netlačí, a přizpůsobí se sedu. hlavní vrstva padu je tvořená právě kobercem, který není moc příjemný v přímém kontaktu s kůží, nedá se tedy na něm příliš jezdit v kraťasech, přestože k tomu beránek v létě přímo vyzývá. ke koberci se přidělávají podložky, které tvoří páteřní kanál, jakési sedlové poštáře, které lze nastavit - posunout dopředu, dozadu, případně rozšířit/zúžit páteřní kanál. sedlové polštáře mají zespod také beránek. pokud chcete používat třmenové řemeny, je třeba koupit třmenové zámky, já využívám bezpečnostní od Barefootu.
Toto vrstvení je však nevýhodou pro jezdce s užší pánví a kulatým koněm - pak kyčle trpí. Vrstvy zasahují cca až do půli stehen jezdce, takže Vám o to více roztahují nohy od sebe.
Ježdění v terénu
Primární využití měl pad jako náhražka sedla do terénu. V terénu s kobylou nijak zvlášť nepracuji, chci po ní pouze hezký dopředný pohyb. Vyjížďky ven beru jako možnost přemýšlet o svém sedu, aniž bych kobylu podstatněji korigovala v pohybu. Tento pad Vám, narozdíl od kostrových sedel, dovolí vnímat velmi dobře nejen předozadní pohyb koně, ale také boční (tedy rotaci hrudníku). Můžete tedy pracovat se svým sedem a vnímat skrz sed pohyb zadních nohou koně.
V terénu se pad osvědčil velmi dobře, nepřetáčí se ani při zatížení třmenů, ačkoliv nasedání je možné bez podpory druhého třmenu pouze z vyvýšeného místa. I při vyšším zatížení (těžší jezdec) stále zachovává páteřní kanál. Jen Ti, co raději sedí hluboko v sedle, si v tomto padu budou z počátku asi připadat trošku jako na velbloudu.
Ježdění na jízdárně
Vzhledem k tomu, že na jízdárně pracujeme především v kroku, a to ještě ne příliš dlouho, nepotřebuji mít pod sebou tak velkou tlumící vrstvu. Na mé jízdárenské účely není tedy pad příliš vhodný a to z jednoho prostého důvodu - je moc silný. Jednak Vám nedovolí pracovat svým sedem tak jako velmi kontaktní slabé pady, za druhé Vám vrstvení brání ve vnímání všech svalů (pohybů) koně. Není prostě tak kontaktní, jako bych si z počátku práce představovala, přeci jen pokud se teprve učím, jak svůj sed používat, potřebuji lépe cítit reakci koně.
Shrnutí
Pad mi tedy vyhovuje nejvíce jako nástroj do terénu, kdy potřebuji větší oporu, především třmenů, zároveň také ochranu zad koně před otřesy, velkou výhodou je zachování páteřního kanálu v celé délce. Na jízdárenskou práci volím spíše pad od Balouna (o něm zase příště) a to především právě díky snížené kontaktnosti Grandeuru.